O_poslanstvu_s.jpg

O poslanstvu humanistike in družboslovja: ob stoletnici Filozofske Fakultete Univerze v Ljubljani

Urednik: Katja Mahnič, Barbara Pihler Ciglič
Leto izida: 2021
Tip vezave: trda vezava
ISBN: 978-961-06-0455-6
Zbirka: Historia facultatis

Pričujoča publikacija prinaša prispevke udeleženk in udeležencev dveh izmed osrednjih dogodkov, ki jih je Filozofska fakulteta organizirala, da bi v letu 2019 obeležila stoletnico obstoja - ciklusa javnih predavanj Govori FF in znanstvenega simpozija Mesto in poslanstvo humanistike in družboslovja. Pogled v preteklost, vizije za prihodnost. Prispevki se prepletajo v šestih sklopih: ars poetica, historia facultatis et universitatis, litterae slovenicae, transitio, societas in humanitas. Znotraj široke vsebinske zasnove se avtorice in avtorji ozirajo v preteklost, v kateri iščejo ključne vzroke in premike, ki so pripeljali do današnjega položaja humanistike in družboslovja.  Po drugi strani pa kritično pretresajo sedanjost ter skušajo začrtati možnosti in vizijo za prihodnost: razpravljajo o umetnosti, o nastanku in razvoju fakultete in univerze, njenih strokovnih področjih in ljudeh v najširšem pomenu besede. Razmišljajo o naravi odnosa z drugimi akademskimi središči doma in v tujini, o pomenu jezika, komunikacije, besedil ter o konceptualizaciji kvalitativnega pogleda na svet in družbo, o reformi univerze in, nenazadnje, o temeljnih kriterijih humanosti in humanizma.