Vzgoja in izobraževanje v antiki in srednjem veku

Avtor: Tadej Vidmar

Leto izida: 2013
ISBN: 978-961-237-285-9
Zbirka: Učbeniki

V delu Vzgoja in izobraževanje v antiki in srednjem veku je predstavljen razvoj najpomembnejših pedagoških idej in konceptov antične Grčije in Rima ter srednjega veka. Vsako obdobje pospremi širši pogled na značilnosti kulturnega in socialnega razvoja. Za boljše razumevanje razvoja vzgojnih konceptov je predstavljen razvoj vrednot ter spremembe, ki jih le-te doživljajo med posameznimi obdobji. V vsakem obdobju je posebna pozornost namenjena analizi razvoja različnih vzgojnih in izobraževalnih institucij, organizacije in strukture sistema vzgoje in izobraževanja ter predstavitvi vloge in pomena vzgojnega in izobraževalnega dela. Avtor se loteva poglobljene obdelave vzgojnih in izobraževalnih konceptov posameznega obdobja, ne glede na to, ali gre za vzgojo in/ali izobraževanje v institucijah ali izven njih. Pojasnjuje tudi različne vloge in položaje, ki so jih v vzgojnem delovanju imeli posamezni dejavniki, kot npr. oče ali mati, ali pa različen položaj vzgajanih: dečki, deklice, pripadniki različnih družbenih skupin in slojev. V vsaki dobi so predstavljeni nekateri najpomembnejši teoretiki in praktiki vzgoje in izobraževanja. Pri tem so poleg opisa in ocene vključeni tudi krajši ali daljši prevodi izvirnikov relevantnih besedil. Nekateri so pri nas prvič predstavljeni v tej obliki. Osvetljeni so tudi antični ali srednjeveški izvori nekaterih dilem, ki se pojavljajo še danes, pa je poznavanje njihovih izvorov lahko koristno za boljše razumevanje in reševanje dilem sodobnosti. Zato bo delo, razen za študente, zanimivo branje tudi za raziskovalce ter za vse, ki jih zanimajo vprašanja vzgoje in izobraževanja ali zgodovina, pa tudi za tiste, ki se neposredno ukvarjajo s šolsko politiko.