Besedna postaja: Življenja in misli znamenitih filozofov v četrtek, 24. marca, ob 17. uri

Četrtek, 17. marec 2016 ob 16:10

Na Besedni postaji
Diogen Laertski, Življenja in misli znamenitih filozofov
(Beletrina, 2015: prev: Živa Borak, Gregor Pobežin, Matej Hriberšek)

Delo Življenja in misli znamenitih filozofov Diogena Laertskega izhaja iz bogate tradicije del, ki so predstavljala zgodovino antične filozofije, njene šole, smeri in posamezne predstavnike, obenem pa je med vsemi deli te tradicije edino ohranjeno. V antiki ni bilo širše znano in brano, ampak je postalo priljubljeno šele pozneje, v bizantinskem obdobju; iz samega besedila, njegove delitve in strukture, je jasno, da ni doživelo končne redakcije, zakaj, pa ni znano. Tudi o samem piscu Diogenu Laertskem nimamo niti enega samega zanesljivega podatka; vse o njem zbrane navedbe temeljijo zgolj na domnevah, ki se opirajo na omembe, iztrgane iz samega dela. Kljub marsikateri nejasnosti, nedoslednosti, številnim ponavljanjem, nesorazmerni razporeditvi snovi, pogosto okornemu jezikovnem izrazu in nepovezanemu slogu pa je delo svojevrsten unikum izjemne dokumentarne vrednosti, neprecenljivo za poznavanje zgodovine antične filozofije in kot tako deziderat vsakogar, ki se z njo ukvarja ali se zanjo zanima. (Beletrina, 2016)

Knjigo bodo predstavili dr. Matej Hriberšek, dr. Gregor Pobežin in dr. David Movrin.

Prijazno vabljeni!

Modra soba / 5. nad. na Filozofski fakulteti

Besedne postaje podpira JAK.
Tokratno BP smo pripravili skupaj z založbo Beletrina.